Так вважає чимало політиків та спеціалістів медичної галузі. Так вважає громадськість, висловлюючи свою думку владі й «реформаторам». Проте, до цієї думки ні Президент, ні Уряд України, на жаль, не дослухаються… Реформа Української медицини, що стартувала в липні минулого року, розпочавшись у пілотних регіонах: Донецькій, Дніпропетровській, Вінницькій області та в місті Київ, стверджується «одноголосним» рішенням громад і впевнено крокує Україною…
Щоб дізнатися краще про те, що несе народу України, зокрема, Городоччині, так звана реформа, звернулася до спеціаліста вищої ланки медичної галузі області, який, з певних причин, не забажав себе привселюдно називати. Звісно, погодившись, думкою медпрацівника вирішила не нехтувати. Передаю слова фахівця.
— Те, що впроваджується сьогодні під виглядом реформи охорони здоров’я, медики характеризують коротко і лаконічно:знищення останніх залишків медичної сфери, що залишилися від Радянського Союзу, врешті, знищення українського народу у майбутньому. Як стверджують фахівці, постраждають, в першу чергу, най незахищені: жителі сіл, пенсіонери, малозабезпечені верстви населення. А це – близько 80% населення України. Й основна тенденція при впровадженні «реформи» - при нестачі бюджетних коштів перекласти усе фінансування на плечі простих людей, й при цьому, заручниками ситуації стають «сімейні лікарі» як основна ланка медичного обслуговування, що прийме на себе «удар» від реформи…
Розвиток подій свідчить про те, що в питаннях „оптимізації” медицини українська влада вочевидь наслідує політику Кремля, де подібна реформа стартувала раніше. У російських засобах масової інформації уже іде обговорення перших „результатів”:
— Фактически сегодня вся реорганизация медицины сводится к её
централизации, в ней в данный момент заинтересованы больше всего
страховщики. Участковые и районные больницы составляют абсолютное
количественное большинство от всех лечебных учреждений в России. Чего
добиваются гигантской централизацией? Часть этих учреждений убирают, а
потоки больных переключают в более крупные медицинские учреждения. А
потом эти последние реорганизуют и превратят в отстойники
социально-амбулаторного типа, абсолютно недееспособные. Что там вам
могут сделать? Вам могут померить температуру, давление, поставить
очередную прививку…, но у таких «отстойников» есть одно преимущество —
на их содержание уходит минимум средств ОМС (обязательное медицинское
страхование). Планирование здравоохранения сегодня носит откровенно
деструктивный характер, не отвечает основным целям и задачам, стоящим
перед здравоохранением, умышленно ставит лечебно-профилактические
учреждения на грань финансового краха, делает здравоохранение
неэффективным, малодоступным, бюрократизированным сверх всякой меры.
Ближайшая перспектива — дезорганизация и необратимая деградация отрасли,
более выраженная на периферии, и кадровый кризис. Ось так… Невтішно. А ми, прості громадяни, про це й не знаємо - не відаємо.
Отже, експеримент проводиться знову… на людях, і ріже держава боляче – по живому. Бо коштів на реформу витрачається мізер, апаратура та техніка – застаріла: нема належної діагностичної бази й транспорту, а якщо й транспорт є, то коштів на пально-мастильні матеріали – катма, до того ж, професійність медперсоналу – не на належному рівні: якщо люди не знають, то повинні знати, що від сімейного лікаря по реформі, тобто фельдшера на селі, вимагається професійність в одній особі терапевта, хірурга, акушера, гінеколога, дитячого лікаря - тобто у спеціаліста, який не має відповідного досвіду, реформатори вимагають замінити собою всю поліклініку. А ще – придбання медикаментів планується за рахунок місцевих бюджетів, які майже порожні…Про що думають РЕФОРМАТОРИ- Президент і Кабмін невідомо, але те, що не про людей – це точно. І роблять це, власне, не своїми «чистими руками», а руками депутатів обласних, міських, районних рад. Мовляв, Наказ МОЗ і Постанову Кабміну треба виконувати, але ми рекомендуємо, щоб, на всяк випадок, громади дали на це «добро»…І громади, як не дивно, добро на знищення медицини…дають.. Не всі, правда…
28 грудня 2012 року сесія Луцької районної ради не підтримала пропозиції районної державної адміністрації щодо створення Луцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги. Категорично проти такого рішення виступила фракція ВО «Свобода».
«Ми проти таких реформ, які можуть призвести до скорочення мережі районних лікарень, зокрема лікарень у селищах Торчин і Липини, а також загрожують скороченням медперсоналу, особливо його середньої ланки – медсестер та санітарок», – заявила Марія Пивовар, рекомендуючи сесії відправити це питання на доопрацювання.
В результаті депутати райради більшістю голосів відхилили запропонований проект рішення і відправили його на доопрацювання, таким чином не допустивши початку так званої «оптимізації» медицини в Луцькому районі . Про це можна прочитати тут:
http://vgolos.com.ua/zhyttya/news/11016.html.
Чимало громад чинить супротив так званій «медичній реформі», яка реально покликана СКОРОТИТИ КІЛЬКІСТЬ МЕДПРАЦІВНИКІВ та НАЯВНИХ ПОВНОЦІННИХ ЛІКАРЕНЬ, віддавши їх на поталу банкрутства та приватизації – передачі приміщень у приватні руки. От, до прикладу, у місті Нікополь Дніпропетровської області приватна охорона, найнята мерією, буквально захопила приміщення діагностичного центру. «Оптимізувати» заклад вирішили передавши його у розпорядження ЖЕКу, а приватну фірму найняли, щоб не пускати всередину обурених працівників. Потрапити на своє місце роботи лікарі намагалися кілька днів – вони приходили під стіни закладу, незважаючи на погрози чиновників, що їм зарахують прогули і взагалі – звільнять. Результат «оптимізації» – до найближчої амбулаторії людям тепер їхати 6 кілометрів, а будівлю медзакладу здаватимуть в оренду – сумнівний плюс для бюджету, зважаючи на глибокі кишені чиновників, і очевидний мінус для галузі охорони здоров’я.
Громади у багатьох випадках – проти.
Зокрема, тому, що, якщо говорити про саму концепцію «оптимізації», то у статті 49 Конституції України чорним по білому сказано, що «у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена». Досить категоричне твердження, яке ігнорується теперішньою владою. Нею також ігнорується разюча невідповідність мантри «економії», яку вона так любить повторювати на місцевому і державному рівні, та вертолітні майданчики, нові машини і палаци для чиновників. Очевидно економити влада готова. Але на медицині, освіті, довкіллі – навіть якщо це прямо порушує Конституцію.
Врешті, про реформування ( читай – знищення) медицини області досить чітко можна почути і від наших, обласних противників даної реформи.
«За два роки при владі регіоналів скорочено ліжковий фонд цілодобових стаціонарів краю на 592 ліжка, у тому числі в обласних закладах — 190, у сільських адміністративних районах — 402. Протягом 2011 року шість сільських дільничних лікарень реорганізовані в амбулаторії загальної практики сімейної медицини; 11 сільських лікарських амбулаторій тимчасово (не вказується період часу) реформовано в фельдшерсько-акушерські пункти; 30 ФАПів, які обслуговували менше 200 мешканців, реформовано у пункти прийому хворих медичними працівниками (сусідніх) лікувально-профілактичних закладів.
У джунглях медичної оптимізації дійшла рука "реформатора" й до скорочення посад. Загалом на Хмельниччині під секвестр потрапило 876,75 штатних посад, у тому числі 438,75 посад медичного персоналу. 388 осіб звільнено. З них 152 медичних працівника, у тому числі 79 — пенсійного віку. Тут пан Гаврішко наголошує, що "при проведенні оптимізації всім медичним працівникам працездатного віку пропонувались інші посади".
Ще один момент, який залишається не з'ясованим до кінця, — фінансування обласних програм галузі охорони здоров'я. Що цікаво, наші горе-реформатори допустили скорочення видатків на програму "Репродуктивне здоров'я населення Хмельницької області". Якщо минулоріч її бюджет становив 600 тис. грн, то нині 350 тис. грн. Ці кошти мають піти на придбання медикаментів для надання невідкладної допомоги у разі кровотечі в породіль та для лікування дихальних розладів у новонароджених. Водночас високопосадовець Гаврішко серед планів на 2012 рік розафішував реалізацію в області Національного проекту "Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства". Детальніше про це – читайте тут:
http://www.law-km.info/articles/shche-raz-pro-medychnu-optymizatsiiu.html.
А що люди? Політики і соціологи стверджують в один голос: «Українським громадянам досі бракує солідарності та міцних організацій для захисту колективних інтересів. І поки наслідки «оптимізації» не відобразяться на їх власному здоров’ї та здоров’ї близьких, вони не вийдуть на протести проти скорочень у галузі охорони здоров’я». І це дійсно так.
До прикладу, наша Городоцька районна рада, врешті, на мою думку, взагалі не мала права виносити на слухання сесії питання щодо реформування медичної галузі району, не порадившись, передовсім, з громадами. Якщо люди не знають, то скажу, що до засідання сесії Городоцької районної ради, яка відбулася в грудні, громада смт. Сатанів зібрала багато сотень підписів, щоб не переводити Сатанівську лікарню у статус амбулаторії сімейного типу, тобто НЕ ДОПУСТИТИ РЕОРГАНІЗАЦІЇ лікарні. Тоді питання на слухання сесії не виносили, остерігаючись народного бунту. Втім, на позачерговій сесії райради, що відбулася 27 грудня, слухався цілий ряд питань, що стосувалися впровадження «медичної реформи» в районі. Звісно, дебати з цього приводу були. Зрозуміло, що головний лікар, який став заручником між державою, яка вгроблює медицину, між медиками, яких треба скорочувати і закривати їх ФАПИ, і між людьми, які спершу його можуть спитати, чому так, а не інакше, поклався на підтримку здорового глузду депутатського корпусу районної ради. Вочевидь, провладна більшість ради цього глузду, на жаль, не має, бо своїми руками впроваджує у життя народоненависницькі наміри нинішньої правлячої верхівки, беручи на себе і відповідальність за нищення городоцької медицини. Тож після обговорень і аргументів, деяких, навіть, слушних, голови депутатів були, м’яко кажучи, запудрені настільки вдало, що самоврядовці більшістю голосів проголосували «ЗА» впровадження РЕОРГАНІЗАЦІЇ (зміни статусу Сатанівської лікарні та ще кількох сільських мед закладів району, що покличе за собою зміну у кошторисах і у посадових окладах медпрацівників) і ОПТИМІЗАЦІЇ (скорочення штатів медперсоналів одним розчерком пера головного лікаря). І все це – з метою ЕКОНОМІЇ коштів. Державних. Обласних. Районних. Економії на людях, простих людях. Четверо депутатів не голосували за цю «реформу», втім, їхні голоси не вплинули на ситуацію. На порядку денному наступних сесій, впевнена, іще чимало таких питань і рішень «на благо людей» в галузі медицини району, яка повільно, але впевнено знищується реформаторами з великої літери: Президентом та Урядом. На жаль, руками наших земляків - депутатів, які досі не розуміють одного – люди з часом усе побачать, в усьому розберуться, і відповідальність заслужено покладуть саме на них за свою неспроможність лікуватися відповідно до Конституції України. Коли людям стане „оптимізація” поперек горла і вони з вилами почнуть шукати винних, вони знайдуться, але не у Києві, а в районі. Але це буде потім… На жаль…